در ماه سپتامبر سال 1985، جابز بعد از یک بحث و جدل تلخ با جان اسکولی، اپل را ترک کرد. اپل که با مشکلات مالی شدیدی روبرو بود تصمیم داشت که در مورد قرارداد هنگفت خود با فراگ دِزاین تجدید نظر کند (کم‌کم صورتحساب‌های ماهانه‌اش را هم با تاخیر پرداخت کرد.) عاقبت اسلینگر از کار با اپل دست کشید و به سراغ جابز رفت و در شرکت جدید وی، یعنی شرکت نِکست مشغول به کار شد.

در ماه سپتامبر سال 1985، جابز بعد از یک بحث و جدل تلخ با جان اسکولی، اپل را ترک کرد. اپل که با مشکلات مالی شدیدی روبرو بود تصمیم داشت که در مورد قرارداد هنگفت خود با فراگ دِزاین تجدید نظر کند (کم‌کم صورتحساب‌های ماهانه‌اش را هم با تاخیر پرداخت کرد.) عاقبت اسلینگر از کار با اپل دست کشید و به سراغ جابز رفت و در شرکت جدید وی، یعنی شرکت نِکست  مشغول به کار شد. 
‏جانشین جابز، یک جوان فرانسوی به نام لوئی گاسی بود که به عنوان رئیس بخش تولید محصول انتخاب شد. گاسی نظریه‌ی جابز در مورد طراحی و قیمت گذاری تولیدات را به نحوی که مطلوب عموم مصرف‌کنندگان باشد، قبول نداشت. به جای آن، او هم مثل جان اسکولیِ محکوم به فنا که خیلی زود شرکت اپل را ترک کرد، به دنبال راه‌های بیشتری برای بالابردن قیمت محصولات اپل و بیشتر کردن حاشیه‌ی سود ناخالص می‌گشت. گاسی مهندسان اپل را ترغیب به گنجاندن لوازم و امکانات اضافی در رایانه‌ی مَک نمود تا به این وسیله تا حدودی بتواند تقاضا برای این رایانه را از سوی کاربران افزایش دهد (و حاشیه‌های سود ناخالص را بیفزاید.) از برخی جهات خوب بود: فقط سود زیاد می‌توانست بخش تحقیق و توسعه که رگ حیاتی اپل برای حفظ و ادامه‌ی رقابت در بازار بود را تامین کند. اما همان‌طور که طراحی به نام ‏چارلز ایمز  معتقد است: ‏محدودیت‌های سازنده عملاً به طراحان کمک می‌کند که کارشان را انجام دهند. تغییر خط ‌مشی، گرم گرفتن و دلخوش کردن به یک سری پرسنل غیرپاسخگو کاری از پیش نبرد بلکه باعث شد در اواخر دهه‌ی 1980 سرعت اَپل بیش از پیش کم شود و در دهه‌ی 1990 ‏افت زیادی داشته باشد. 
‏در سال 1992‏، یک طراح جوان انگلیسی که ظاهری نامرتب داشت به نام «جاناتان ایو»  به این شرکت ملحق شد. او که با امیدهای بسیار انتظار داشت با همان اپلِ زمان استیو جابز روبرو شود، از دیدن این شرکت به شدت مایوس گردید. بعداً به گفته‌ی او: «‏انگار اپل هر آنچه را زمانی حس روشنِ تشخیص و ه��فمندی بود از دست داده بود. اپل رقابت با دستورکاری را آغاز کرده بود که توسط صنعتی تعیین گردیده که هرگز اهدافش را با کسی در میان نگذاشته است.»
‏با عدم حضور رهبر قدرتمندی که حس زیباشناسی قوی داشته باشد، اپل در نیمه‌ی اول سال 1990 ‏همچنان به دست و پا زدن ادامه داد و در این مدت فقط طرح‌های ضعیف برای رایانه‌های ضعیفی ارائه نمود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه