چندی قبل، یک جلسه‌ی برنامه‌ریزی راهبردی برای مدیران ارشد یک شرکت 172 ‏میلیاردی دایر نمود‏م. شرکت مزبور با مشکلات قابل ملاحظه‌ای روبه‌رو بود ‏که ناشی از تحولات، بازار رقابت و مقررات دولتی بود.

چندی قبل، یک جلسه‌ی برنامه‌ریزی راهبردی برای مدیران ارشد یک شرکت 172 ‏میلیاردی دایر نمود‏م. شرکت مزبور با مشکلات قابل ملاحظه‌ای روبه‌رو بود ‏که ناشی از تحولات، بازار رقابت و مقررات دولتی بود. بسیاری از کارمندان خود ‏را اخراج کرده و از حجم فعالیت بخشی از واحدهای خود ‏کاسته بود‏ند. شرکت‌کنندگان در دوره‌ی من مدیران ‏ارشدی بودند که توانسته بودند بحران فعلی را پشت سر بگذارند، اما ‏مشکل هنوز از میان نرفته بود. در این شرایط، آنها هم نگران آینده بودند، و ‏هم تحت تأثیر شرایط موجود ‏قرار داشتند. ‏
برای اینکه نظر آنها را جمع و متمرکز کنم، جلسه‌ی استراتژی را با فرایندی شروع کردم که آن را «آرمان‌سازی» نام داده‌ام. در این فرایند، از گروه مدیران ‏اجرایی بلندپایه خواستم که یک آرمان پنج‌ساله در نظر بگیرند. ‏
به آنها گفتم: «برای لحظه‌ای شرایط فعلی را در نظر نگیرید. به من ‏بگویید اگر همه چیز عالی و بی‌اشکال باشد، شرکت شما در پنج سال آینده ‏چگونه به نظر می‌رسد؟» 
‏این تمرین آنها را مجبور کرد که از فکر مسائل موجود بیرون بروند و به جای آن، به امکانات و احتمالات آینده نظر کنند. 
‏وقتی به اکناف اتاق سرکشیدم، هر یک از آنها نظری برای خود داشت که اگر همه چیز عالی و بی‌کم‌ و کاست باشد، چه اتفاقی می‌افتد... . از آنها پرسیدم: «آیا این هدف‌ها دست‌یافتنی هستند؟» همه‌ی آنها ‏معتقد بودند که در مدت پنج سال می‌توان به این هدف‌ها رسید، اما در مدت ‏یک یا دو سال دست‌یافتنی نیستند و در مدت پنج سال امکان آن وجود دارد که به همه‌ی آنها برسیم. 
‏از آن جلسه در حالی بیرون آمدیم که تک تک آنها تبسمی بر لبان خود داشتند و متعهد شدند که برای یک یا چند هدف تلاش کنند. دو سال بعد، شرکت مزبور، سازمان و تشکیلات خود را به کلی تغییر داد. روی ‏بعضی از موارد بیان شده، بیشتر، و روی ب��ضی دیگر، کمتر کار کردند. آنها ‏کارهایی را کردند که در گذشته انجام نداده بودند. بعضی از فعالیت‌هایشان را هم به‌طور کامل متوقف ساخته بودند. آنها سر رشته‌ی کامل امور شرکت‌شان را در دست گرفته بودند و به شرایط متفاوتی رسیده بودند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه